Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Belianska jaskyňa - zaujímavosti v okolí

Ždiar

Vzdialenosť od jaskyne: 5,9 km | Typ: Mesto

Obec Ždiar leží v Ždiarskom podolí v doline Belej. Časť chotára je na svahoch Spišskej Magury. Obec je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a dobre vybudovanou infraštruktúrou. V súčasnosti má obec 1307 obyvateľov a kataster o rozlohe 2020 ha.

Ždiarska izba.

Belianske Tatry

Vzdialenosť od jaskyne: 6,3 km | Typ: Zaujímavé miesto, Lyžovanie a turistika

Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, tiahnuci sa vo východno-západnom smere, ležiaci takmer kolmo na hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Pohorie nezdobí žiadne pleso, no napriek tomu je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Výživné vápenaté pôdy tu na rozdiel od Vysokých Tatier ponúkajú oveľa rozmanitejšiu kvetenu. Za všetky druhy spomeňme najtypickejší kvet - plesnivec alpínsky (Leontopodium alpinum).

Turistika, lyžovanie – Ždiar, Bachledova dolina, Jezersko.

Tatranská Lomnica

Vzdialenosť od jaskyne: 7,3 km | Typ: Mesto

Významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých tatrách. Osada je sídlom Správy Tatranského národného parku. Jeho Výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča.

Lanovka na Lomnický štít, Múzeum TANAPu.

Spišská Belá

Vzdialenosť od jaskyne: 11,4 km | Typ: Mesto

Mesto Spišská Belá leží v severnej časti Popradskej kotliny, v nadmorskej výške 631 m. Jeho chotár tvoria Belianske Tatry a rovinatá časť kotliny, ktorou pretekajú tatranské bystriny a potoky. Od jedného z nich - Biela - má mesto svoje pomenovanie.

Petzvalovo múzeum.

Kežmarok

Vzdialenosť od jaskyne: 13,3 km | Typ: Mesto

Je sídlom okresu a jedným zo spišských centier kultúrneho života a turistického ruchu podtatranskej oblasti. Vyše sedem storočí existencie mesta sa odrazilo aj v jeho architektúre, ktorá obsahuje každý stavebný sloh - románsky, gotický, renesančný a barokový. Zvláštnosťou mesta je urbanistické riešenie námestia vidlicového tvaru v strede s radnicou, ukončené mestským zámkom. Kežmarok je jednou z významných mestských pamiatkových rezervácií Slovenska a môže sa pochváliť množstvom historických pamiatok.

Kaštieľ Strážky, Kežmarský hrad.

Vysoké Tatry

Vzdialenosť od jaskyne: 14,7 km | Typ: Zaujímavé miesto

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry". Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). V oblasti sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami (Kežmarok, Spišská Sobota, Poprad) a turistické strediská (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar) s možnosťou ubytovania. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Levoča, Chrám sv.Jakuba, Spišský hrad, Plejsy).

Vrbov

Vzdialenosť od jaskyne: 18,2 km | Typ: Termálne kúpalisko

Termálne kúpaliská

Aquacity Poprad

Vzdialenosť od jaskyne: 18,7 km | Typ: Termálne kúpalisko

Termálne kúpaliská

Važec

Vzdialenosť od jaskyne: 30,5 km | Typ: Mesto

Známa podtatranská obec 20 km na východ od Liptovského Hrádku, ktorú založil roku 1280 šoltýs Gerhard. Obyvateľstvo sa v minulosti venovalo popri poľnohospodárstvu i chovu dobytka a oviec, prácam v lesoch, povozníctvu a pltníctvu. Ľudová architektúra Važca patrila k typickej karpatskej architektúre s trojpriestorovým domom. O miestny folklór (rázovitý odev, piesne, povesti a zvyky) sa zaujímali už Ján Kollár, Ondrej Halaša a neskôr najmä Karol Plicka a Pavol Socháň. V obci žili a tvorili maliari Jaroslav Augusta, Ján Hála a maliar a spisovateľ František Havránek, ktorý sa venoval aj jaskyniarstvu.

Slovenský raj

Vzdialenosť od jaskyne: 35,5 km | Typ: Zaujímavé miesto, Lyžovanie a turistika

Národný park Slovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenska, r. 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v r. 1988 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha.

Pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek (Hornád, Hnilec) a potokov (Veľký Sokol, Suchá Belá, Biely potok) rozkrájali na niekoľko väčších i menších plošín (Glac, Geravy). Menšie toky vytvorili za tisícročia pre Slovenský raj tak charakteristické rokliny s vodopádmi (Kyseľ, Piecky, Sokolia dolina, Zejmarská roklina).

Na plošinách sa nachádzajú mnohé krasové javy - závrty, škrapy, podzemné jaskyne a diery (Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská jaskyňa, Medvedia jaskyňa, Čertova diera).

Aktuality

Platba kartou - odporúčanie

Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali  primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.

 

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

Važení návštevníci,

vzhľadom na nepriaznivý stav vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica od 5. 9.2024 mimo prevádzky. V prevádzke je len okruh bez plavby. Ďakujeme za pochopenie.

Demänovská jaskyňa slobody - od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh

Vážení návštevníci, 

po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu. 

Predaj bankoviek s hodnotou 0 €

Važení zberatelia,
dávame vám touto cestou do pozornosti informáciu o predaji bankoviek v hodnote 0 €. V súčasnosti sa suvenírové nulové bankovky predávajú na nižšie uvedených predajných miestach. Bližšie podmienky predaja bankoviek nájdete po kliknutí na odkaz s motívom bankovky:

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom na zvýšenú návštevnosť rodičov s veľmi malými deťmi (vo veku 1 - 4 roky) Vám odporúčame, aby ste v prípadoch fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to najmä týchto jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa, do ktorej je možný vstup deťom len od 6 rokov z dôvodu obtiažnosti prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojím plačom mohli vyrušovať ostatných návštevníkov. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu!

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo