Veľmi významnou činnosťou, ktorá má vplyv nielen na zachovanie prirodzeného prostredia krasu, ale aj na trvalo udržateľný stav životného prostredia, je likvidácia nebezpečného odpadu z jaskýň a priepastí.
Vyčistené bolo Mramorové riečisko v Jaskyni Slobody z ktorého bola vynesená jedna tona antropogénneho materiálu, ktorý pozostával z prvého sprístupnenia jaskyne v roku 1923. V Objavnej chodbe sa zlikvidovalo železné potrubie a zvyšky dreveného chodníka, v Hlinenej chodbe drevené bedne na strelivo a starý drevený odpad. Jaskyniari z Banskej Bystrice vyčistili vstupnú šachtu Ponickej jaskyne – druhý vchod, kde poľovníci nevhodným spôsobom odstraňovali ostatky ulovených zvierat. Obdobný problém sme riešili v Jaskyni pod Spišskou pri Olšavici, kde odstraňovaný odpad predstavoval z veľkej časti kože a vnútornosti uhynutých zvierat (diviakov a jeleníc). Po vyčistení členovia SK Šariš jaskyňu oplotili a následne uzavreli osadením uzáveru s uzamykacím mechanizmom s krytom proti prepíleniu. V jaskyni Domica bol z objavnej chodby odstránený ponormi splavený odpad rôzneho druhu s prevahou komunálneho odpadu. Vyčistená bola aj Výstrelová priepasť na Plešiveckej planine. So znečistením jaskýň úzko súvisí degradácia vonkajších krasových javov a preto sa okrem jaskýň a priepastí čistili aj ponorné závrty v ochrannom pásme jaskyne Domica a závrt Demova jama - ponorný závrt jaskyne Podbanište (Drienčansky kras). V Slatinskom krase trenčianski jaskyniari vyčistili závrt pri Maršálkovej s aktívnym vodným tokom. Po likvidácii 1,4 tony tuhého komunálneho odpadu, v ktorom sa nachádzali plasty, ba dokonca aj pneumatiky z áut, objavili dvadsať metrov dlhú jaskyňu.
Pavol Staník a Igor Balciar
Čistenie jaskýň, priepastí a povrchových krasových lokalít je jednou z najdôležitejších činností pri ochrane životného prostredia. Má veľký vplyv na kvalitu, čistotu a zdravotnú nezávadnosť podzemných vôd, a tým aj na zdravie nás všetkých. V roku 2006 bola realizovaná druhá etapa projektu financovaného zo štrukturálnych fondov Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR „Zabezpečenie starostlivosti o prírodné pamiatky, likvidácia odpadov z priepastí Slovenského a Važeckého krasu“. V blízkosti obce Važec bola v rámci tohto projektu vyčistená priepasť Konská diera, z ktorej sa zlikvidoval odpad s celkovou hmotnosťou 195 ton, z čoho 65 ton predstavovalo nebezpečné toxické znečistenie. Zo Snežnej priepasti pri Silici v Slovenskom krase sa vyťažilo 100 ton zeminy kontaminovanej nebezpečným niroxidom – jedom proti poľnohospodárskym škodcom.
V druhej polovici roku 2006 sa realizovalo čistenie Suchého dómu v Dobšinskej ľadovej jaskyni, ktoré bolo tiež financované z fondov Európskej únie. Do konca roku sa z jej priestorov vyťažilo 10 ton prevažne dreveného odpadu pochádzajúceho z likvidácie starých chodníkov. Práce na čistení ďalších priestorov tejto jaskyne pokračujú aj v roku 2007. Sanácia odpadov menšieho rozsahu prebehla v Harmaneckej jaskyni odstránením starých drevených trámov z Šavoltových siení a časti Severného labyrintu. Z priepasti Veľká Artajama odstránili miestni jaskyniari zvyšky uhynutých hospodárskych zvierat a komunálny odpad, následne priepasť oplotili.
Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.
Važení návštevníci,
vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica od 5.9.2024 mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby. Ďakujeme za pochopenie.
Vážení návštevníci,
po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu.
Važení zberatelia,
dávame vám touto cestou do pozornosti informáciu o predaji bankoviek v hodnote 0 €. V súčasnosti sa suvenírové nulové bankovky predávajú na nižšie uvedených predajných miestach. Bližšie podmienky predaja bankoviek nájdete po kliknutí na odkaz s motívom bankovky:
Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vám odporúčame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.