Jediný priestor jaskyne o rozmeroch 12 x 7 m s krátkymi výbežkami a s nápadným otvorom sa otvára v travertínovom brale pod katolíckym kostolom a farským úradom v Bojniciach. Do povedomia širšej verejnosti sa jaskyňa dostala ešte v 50-tych rokoch minulého storočia, keď tu známy speleoarcheológ PhDr. Juraj Bárta, CSc., v rámci archeologického výskumu odhalil najbohatšie jaskynné nálezisko predmetov z najstaršieho paleolitu (mousteriénu). Už vtedy vznikol návrh predstaviť tieto nálezy aj širšej verejnosti priamo na mieste formou náučnej lokality.
Lokalita bola sprístupnená verejnosti dňa 16. 11. 2006. Práce boli financované zo zdrojov štrukturálnych fondov Európskej únie, realizáciu zabezpečila firma Audiro Bratislava. Lokalita je oplotená zahrotenými guľatinami v dĺžke 45 m a nachádzajú sa v nej 4 makety pračloveka v životnej veľkosti, maketa hlavy mamuta a rôzne exponáty pravekých nástrojov ako aj 3 náučné panely. Odbornú náplň panelov a prác po archeologickej stránke zabezpečil PhDr. Marián Soják, PhD., archeológ SAV v Spišskej Novej Vsi, a po geologickej a geomorfologickej stránke odborní pracovníci SSJ. Náučné panely sú vyhotovené dvojjazyčne, v slovenčine a v angličtine. Prvý panel pri vchode okrem základných informácií o prevádzkovaní lokality oboznámi návštevníkov s možnosťami návštevy sprístupnených jaskýň v okolí. Ďalšie dva panely boli umiestnené pred otvorom jaskyne. Prvý z nich je venovaný vzniku Prepoštskej jaskyne formou konštruktívnych vodopádov, rozšíreniu travertínových jaskýň na Slovensku a spôsobu vzniku travertínov a termálnych prameňov v Bojniciach. Archeologický panel oboznámi návštevníkov s vývojom človeka a so spôsobom života paleolitických obyvateľov jaskyne.
Múzeum praveku pri Prepoštskej jaskyni http://muzeumpraveku.sk/
Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.
Važení návštevníci,
vzhľadom na nepriaznivý stav vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica od 5. 9.2024 mimo prevádzky. V prevádzke je len okruh bez plavby. Ďakujeme za pochopenie.
Vážení návštevníci,
po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu.
Važení zberatelia,
dávame vám touto cestou do pozornosti informáciu o predaji bankoviek v hodnote 0 €. V súčasnosti sa suvenírové nulové bankovky predávajú na nižšie uvedených predajných miestach. Bližšie podmienky predaja bankoviek nájdete po kliknutí na odkaz s motívom bankovky:
Vážení návštevníci, vzhľadom na zvýšenú návštevnosť rodičov s veľmi malými deťmi (vo veku 1 - 4 roky) Vám odporúčame, aby ste v prípadoch fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to najmä týchto jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa, do ktorej je možný vstup deťom len od 6 rokov z dôvodu obtiažnosti prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojím plačom mohli vyrušovať ostatných návštevníkov. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu!