Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Stratenská jaskyňa

Nachádza sa na planine Duča v Slovenskom raji. Spolu s prepojenou jaskyňou Psie diery dosahuje dĺžku 22 027 m. Vytvorená je v druhohorných strednotriasových svetlých steinalmských a wettersteinských vápencoch stratenského príkrovu.

Stratenská jaskyňa vyniká najmä mohutnosťou podzemných priestorov. Rozprávkový dóm s objemom 79 017 m3 je najväčším jaskynným priestorom na Slovensku. Kalcitovú sintrovú výzdobu tvoria brčká i väčšie stalaktity a záclony, najmä však kopovité, kuželovité, pagodovité a palicovité stalagmity. Vyskytujú sa aj kaskádovité a iné jazerné sintrové útvary. Vzácne sú jaskynné perly tvaru pologule (hemisféroidy), aragonitové kryštalické výrastky, kvapľové excentriká a sadrovec. Z jaskynných jazier je najväčšie Stalagmitové jazero s plochou 320 m2.

Doposiaľ sa v jaskyni zistilo 14 druhov netopierov, z ktorých dominujú netopier obyčajný (Myotis myotis) a podkovár malý (Rhinolophus hipposideros). Z bezstavovcov sú prítomné troglobiontné chvostoskoky Arrhopalites aggtelekiensis, Deuteraphorura kratochvili a Protaphorura janosik. Bol tu objavený nový druh roztoča Foveacheles troglodyta, ktorý sa považuje za endemit Slovenského raja. V podzemných vodách žije slepý jaskynný kôrovec Niphargus tatrensis.

Táto lokalita predstavuje významnú paleontologickú lokalitu. V jaskyni Psie diery, ktorá tvorí južnú časť systému Stratenskej jaskyne, je najbohatšie nálezisko kostí medveďa jaskynného (Ursus spelaeus) na Slovensku. Nálezy kostí sú podľa datovania staré 15 49017 530 rokov.

Stratenskú jaskyňu objavili V. Košel a J. Volek v roku 1972. Jaskyňu Psie diery so Stratenskou jaskyňou prepojili v roku 1994. Dlhoročný speleologický prieskum a výskum systému Stratenskej jaskyne vykonávajú jaskyniari zo Spišskej Novej Vsi.

Aktuality

Platba kartou - odporúčanie

Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali  primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.

 

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

Važení návštevníci,

vzhľadom na nepriaznivý stav vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica od 5. 9.2024 mimo prevádzky. V prevádzke je len okruh bez plavby. Ďakujeme za pochopenie.

Demänovská jaskyňa slobody - od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh

Vážení návštevníci, 

po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu. 

Predaj bankoviek s hodnotou 0 €

Važení zberatelia,
dávame vám touto cestou do pozornosti informáciu o predaji bankoviek v hodnote 0 €. V súčasnosti sa suvenírové nulové bankovky predávajú na nižšie uvedených predajných miestach. Bližšie podmienky predaja bankoviek nájdete po kliknutí na odkaz s motívom bankovky:

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom na zvýšenú návštevnosť rodičov s veľmi malými deťmi (vo veku 1 - 4 roky) Vám odporúčame, aby ste v prípadoch fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to najmä týchto jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa, do ktorej je možný vstup deťom len od 6 rokov z dôvodu obtiažnosti prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojím plačom mohli vyrušovať ostatných návštevníkov. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu!

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo