Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Diviačia priepasť

Nachádza sa pri východnom okraji Plešivskej planiny, západne od obce Vidová. Dosahuje hĺbku 123 m a predstavuje najhlbšiu priepasť Plešivskej planiny. V roku 1964 z dovtedy známeho dna v hĺbke 38 m M. Erdös a V. Lysenko prenikli do nižšie položených častí priepasti. Vytvorená je pozdĺž výrazných strmých až zvislých tektonických porúch v druhohorných strednotriasových svetlých wettersteinských vápencoch silického príkrovu. Priepasť tvorí sústava striedajúcich sa koróznych komínovitých a rútených dómovitých priestorov, ktoré dekoruje bohatá a rozmanitá sintrová výzdoba.

Do hĺbky 36 m sa vytvorili biele až sivobiele sintrové vodopády a záclony. V hĺbke 37 až 55 m sú na stenách červenohnedé pizolity. V hĺbke 76 m sa začínajú žltohnedé sintrové vodopády a záclony. V hĺbke 86 až 113 m prevládajú kríčkovité trsy červenohnedých pizolitov. V severnej vetve priepasti, od hĺbky 58 m, sú biele sintrové povlaky stien, stalaktity, stalagmity, sintrové jazierka s leknami a perlami, ako aj sintrové vodopády a záclony. Najnižšia časť priepasti je bez sintrovej výzdoby. Na dne dvoch dómov sú väčšie podzemné jazerá.

Na dne dómu v hĺbke 76 m sa našla kostra diviaka (Sus scrofa), ktorá je pokrytá tenkým sintrovým nátekom. Druhá kostra diviaka sa našla v hlbšej vetve priepasti hĺbke 86 m. Je tu aj mocná vrstva trusu netopierov – guána. Na dvoch miestach sa vytvorili guánové hrnce.

Z netopierov dominuje podkovár malý (Rhinolophus hipposideros), významný je aj výskyt netopiera obyčajného (Myotis myotis). Okrem nich tu zimuje podkovár veľký (Rhinolophus ferrumequinum). Priepasť je domovom vzácnych jaskynných bezstavovcov. Na tejto lokalite bol prvýkrát (v roku 1966) objavený nový druh šťúrika Neobisium (Blothrus) slovacum, ktorý je doposiaľ jediným jaskynným šťúrikom na území Západných Karpát. Neskôr sa našiel v niektorých ďalších jaskyniach a priepastiach Slovenského krasu. Jeho endemický výskyt na tomto území predstavuje zároveň najsevernejšiu hranicu rozšírenia jaskynných šťúrikov (Pseudoscorpionida) v Európe. V podzemných jazierkach žijú drobné slepé kôrovce - veslonôžka Elaphoidella proserpina a hlbinovka z rodu Bathynella.

Aktuality

Platba kartou - odporúčanie

Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali  primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.

 

Voľné pracovné miesto - Správa slovenských jaskýň - stavebný technik

Správa slovenských jaskýň hľadá STAVEBNÉHO TECHNIKA pre pracovisko Hodžova 11, Liptovský Mikuláš 

Náplň práce: zabezpečenie prípravy a realizácie investícií a investičných zámerov, schvaľovanie vykonávacích projektov, príprava podkladov pre veľké a realizácia menších verejných obstarávaní stavieb a stavebných prác, zadávanie a kontrola projektovej a rozpočtovej dokumentácie stavieb, zabezpečenie úradných stavebných konaní, kontrola a preberanie stavebných prác od dodávateľov.

Požadované vzdelanie: VŠ II. stupňa v odbore stavebníctvo

Prax: vítaná

Ďalšie požiadavky: vodičský preukaz B, práca s PC; práca s Autocad a Cenkros vítaná

Nástup možný od 1. 8. 2024

Žiadosť o prijatie a štruktúrovaný životopis je potrebné zaslať do 30. 6. 2024 na adresu: daniela.pavellova@sopsr.sk, tel. 0911 011 393.

Plavba v jaskyni Domica v prevádzke

Podzemná plavba v jaskyni Domica je vďaka priaznivým hydrologickým podmienkam opäť v prevádzke. Upozorňujeme, že prepravná kapacita plavidiel je obmedzená z dôvodu bezpečnostných podmienok plavby. Z uvedeného dôvodu je maximálny počet návštevníkov obmedzený - 48 na jeden vstup. Žiadame o rešpektovanie týchto prevádzkových podmienok a prípadných neuspokojených návštevníkov o pochopenie. Tešíme sa na Vašu návštevu tejto výnimočnej lokality.

Demänovská jaskyňa slobody - od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh

Vážení návštevníci, 

po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu. 

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo